Trochę historii ...

Dokładna data powstania nie tyle sekcji kultury fizycznej, co samodzielnego koła naukowego tonie w mroku dziejów. Być może było to  pod koniec lat 90 gdy istniały jeszcze obozy rocznika „0” w Funce, na których my wf-iści prowadziliśmy zajęcia sportowe. Zauważaliśmy, że ze sprawnością fizyczną młodzieży dzieje się coś złego.

Pamiętam, jak wspólnie z Tadeuszem Szymańskim i Heniem Skorupą zastanawialiśmy się czy można coś z tym zrobić, a przynajmniej jak nie poprawić, to zjawisko monitorować. Mieliśmy wiele lat doświadczeń wspólnej rywalizacji z początkującymi studentami w sporcie na wesoło, w siatkówce, przeciąganiu liny, judo dla początkujących. Organizowaliśmy zawody obozowe

w piłce nożnej, koszykówce, a nawet w lekkiej atletyce łącznie z biegiem przełajowym. Z upływem lat młodzi studenci coraz mniej chętnie garnęli się do sportu, coraz łatwiej wygrywaliśmy z nimi w siatkówkę, a o bieganiu w ogóle nie chcieli słyszeć. Wprowadzaliśmy coraz  nowsze formy zajęć myśląc, że to nasza wina i zajęcia są już przestarzałe i przez to mało atrakcyjne. Wprowadziliśmy aerobic z elementami strechingu, żeglarstwo, narty wodne, przywoziliśmy ze sobą również ergometr wioślarski i rowerowy na niepogodę.

Wreszcie któregoś razu właśnie pod koniec lat 90 wzięliśmy ze sobą pełne oprogramowanie do wyznaczania pułapu tlenowego i beztlenowego i „tak sobie” zaczęliśmy pomiary. Wyniki były tak słabe, że powtarzaliśmy badania myśląc, że popełniamy błędy proceduralne – niestety robiliśmy wszystko poprawnie.

W roku 2000 „Funka roku 0” skończyła się, a myśmy zaczęli organizować zgrupowania dla studentów z naszych sekcji i cała sprawa prawie poszłaby w zapomnienie. Za namową Tadzia Szymańskiego w roku 2002 przeprowadziliśmy na naszej Uczelni przekrojowe badanie wydolnościowe studentów rozpoczynających studia, a równolegle z J. Jopkiewiczem badania studentów rozpoczynających studia na kierunku wychowanie fizyczne - wyniki zostały opublikowane w ”Kulturze Fizycznej”.

Od tej chwili badania monitorujące poziom sprawności fizycznej i wydolności prowadzimy rokrocznie a wyniki prezentowane są bądź to w naszych publikacjach bądź też służą jako materiał porównawczy w prezentacjach warsztatowych z okazji Dni Nauki UKW.

Nasza początkowo skromna działalność rozkręcała się wywołując zainteresowanie studentów najpierw z uczelnianej sekcji judo, a później z innych. Nawiązaliśmy współpracę z trenerem kadry narodowej judo,  z pracownikami naukowymi AWF Wrocław i AWFiS Gdańsk, z fizykami Akademii Medycznej w Bydgoszczy i być może właśnie wtedy studenci „wymusili” na nas założenie czegoś własnego – Sekcji Kultury Fizycznej.

W celu uproszczenia sprawy wystąpiliśmy w roku 2004 do Studenckiego Koła Naukowego „ WyKoNa” o utworzenie dla nas sekcji kultury fizycznej, co się też stało.

Również w tym właśnie roku odbył się w Ustroniu Morskim  pierwszy nasz obóz naukowo – sportowy w trakcie którego prowadziliśmy badania naukowe, a studenci poznawali techniki badawcze z zakresu kultury fizycznej prowadząc badania „na sobie”.

W roku 2005 wystąpiliśmy z programem warsztatowym dla mieszkańców Bydgoszczy z okazji Dni Nauki naszego Uniwersytetu, natomiast latem pojechaliśmy już tradycyjnie prowadzić badania tym razem na obozie w Unieściu. Analogicznie było w 2006 roku – tym razem warsztaty z okazji Dni Nauki prowadziliśmy wspólnie z AWFiS Gdańsk i dotyczyły one kontroli postawy ciała ( potocznie równowagi), natomiast obóz naukowo – sportowy odbył się ponownie w Ustroniu Morskim.

W tym momencie można by zakończyć „historię” gdyż reszta działalności znajduje się na stronach bieżących, jednak chciałbym abyśmy wszyscy pamiętali, o naszym wspaniałym koledze i wychowawcy młodzieży Tadziu Szymańskim, który był jednym z inicjatorów SKF, a któremu  nieubłagana choroba nie pozwoliła doczekać naszego rozwoju.

mgr Tadeusz Szymański stoi drugi od lewej.

Cytaty

picture